Voip Hizmeti

Voip Hizmeti Nedir?

Voip Hizmeti; internet alt yapısını kullanarak ip bazlı telefon hatlarına verilen genel bir isimdir. Normal sabit hatlardan farklı olarak, görüşmeler veri trafiği olan her internet bağlantısından sağlanabilir.

Bunun için mekan veya şehir fark etmemektedir. 0212’li bir İstanbul Voip Numaranız varsa bunu gerekli internet alt yapısını kullanarak Ankara’dan da çalıştıra bilirsiniz.

Müşteri ekranında Ankara Voip Numarası 0312 değil, İstanbul Voip Numarası 0212 gözükecektir. İstanbul şehrine satış yapmayı düşünüp, İstanbul dışında çalışma ofisleri bulunan müşterilerimizin tercih ettikleri bir yöntemdir.

Çağrı Merkezi Data Voip Hizmeti de sunmaktadır.

Çağrı Merkezi Data 7 yıllık alternatif telekom operatörlüğü deneyimi ile, siz müşterilerine her zaman daha iyi hizmet verebilmek ve ürünlerini değişen teknolojiyle geliştirebilmek çabası içerisindedir.

Sunmuş olduğumuz hizmetlerimizde önceliğimiz her zaman hizmet kalitesi olmakla beraber; müşteri ihtiyaçlarına göre esnek ve güncel fiyat politikası, 7 gün 24 saat yedekli alt yapımız ile sizlerin iletişim maliyetlerini asgariye düşürürken, uygun fiyatla kesintisiz ve yüksek kalite, koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamaktayız.

Call Centerlarınız için bilgisayarlarına kurmak ve görüşmelerinizi kulaklık+mikrofon ile yapabilmeniz için yazılımsal telefonlar sağlamaktayız.Bu telefonlar kendi bünyelerinde ses kaydı, hızlı arama, arama bekletme ve yönlendirmede yapabilmektedirler.

Çağrı Merkezi VOİP  Hizmet İçeriği

Çağrı Merkezi Data Voip Hizmet İçeriği sayesinde artık sizlerinde  bir Çağrı Merkeziniz olabilecek.

Uzman ve eğitimli Çağrı Merkezi Data Müşteri Hizmetleri personelleri Müşterilerinize kusursuz bir Çağrı Merkezi deneyimi yaşatmak için sizleri bekliyor.

Artık hiç bir Çağrı Merkezi yatırımı yapmadan bir personel maliyetinden bile daha düşük ücretlere Müşteri Hizmetleriniz olabilir. Çağrı Merkezi Data Personel Kiralama ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz

Bunun için bize 545 316 4669 (Pbx) numaralı telefon numarasından yada İletişim formundan ulaşabiliriniz

Çağrı Merkezi Numara Tahsisi

Eğer bir müşteri hizmetleri numaranız yok ise size ücretsiz olarak 0850 ile başlayan veya istemiş olduğunuz bir şehrin alan kodu ile başlayan

(0212 gibi) bir çağrı merkezi  numarası tahsis edilir ve bu size tahsis  edilen numara için 10 adet bilgisayara kadar ücretsiz kurulum talep edebilirsiniz.

Çağrı merkezi Voip Hizmeti Online Çağrı Takip Ekranı

Voip Hizmeti sayesinde Müşteri Temsilcilerinize gelen çağrılarınız ile ilgili kayıt alıp çağrı oluşturduğunuz

online çağrı takip ekranımızdan anlık olarak firmanıza gelen tüm çağrıları online olarak takip edebilir ve isterseniz ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

Dış Arama ( Outbound ) Hizmetleri

Hizmetimize ek olarak müşterilerinizin aranması gereken durumlarda kendi tarafınızda kullandığınız yüksek maliyetli telekom faturalarına katlanmanıza gerek kalmadan tarafımızdan sağlanan  voip hizmeti  yanında

dilerseniz dış arama ( outbound ) yaparak anket, bilgi güncelleme, tanıtım v.b. konularda hizmet alabilirsiniz.

 

Voip paket içeriğinde Neler Var?

0850 veya şehirlerarası alan kodlu (0212 – 0312 gibi) iletişim telefon numarası
200 TL değerinde başlangıç kontörü
Arama gerçekleştirebileceğiniz Yazılımsal Telefon
Arama detaylarınızı takip edebileceğiniz Arama paneli
10 bilgisayara kadar ücretsiz kurulum (Her ilave bilgisayar için 20TL Kurulum ücreti alınır)
7 / 24 Teknik destek
10.000 Adet sizin belirleyeceğiniz bir bölgeden telefon datası

(Hediye verilen datalarımız da kesinlikle TC Kimlik numarası, anne kızlık soyadı, doğum tarihi, banka bilgileri bulunmayıp, açık adres bilgileri ise sadece şehir, bölge, mahalle veya sokak şeklinde yer almaktadır)

Detaylı Bilgi için iletişim formumuz üzerinden bağlantıya geçebilir veya 545 316 4669 (Pbx) numaralı telefonumuzu araya bilirsiniz

Cevap Bırakın